Zalecenia ajurwedy na jesień

Kiedy w naszej strefie klimatycznej rozpoczyna się jesień,  w przyrodzie wciąż jest jeszcze czas dominacji energii pitta. Dopiero z czasem kiedy robi się chłodniej zaczyna dominować vata.  Wraz z końcem jesieni, gdy temperatura spada a wilgotność  wzrasta,  obciążona może być dodatkowo energia kapha. Jesień to bardzo zmienna pora roku i należy ten fakt uwzględniać przy dostosowywaniu trybu życia i diety. Po okresie letnim krew nosi w sobie dużo gorąca stąd często występujące wtedy podrażnienia skóry, stany zapalne, suchość, uczucie swędzenia. W tym okresie notuje się także więcej nawrotów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, typowych przypadłości doszy pitta. Mimo to jatharagni, czyli tzw. ogień trawienny nie jest wtedy najsilniejszy, dlatego nie należy za bardzo obciążać metabolizmu.

Na początku jesieni należy zatem unikać ciężkich pokarmów. Polecam produkty słodkie i lekkie takie jak: produkty zbożowe, lekkie oleje, owoce, warzywa (te których vi pak czyli posmak jest słodki np.  marchew, buraki). Z biegiem czasu, wraz ze spadkiem temperatury i wzrostem wilgoci, należy przejść na cięższe i bardziej ogrzewające pokarmy. Jednak i wtedy starajmy się unikać kwaśnych, zakwaszających i zbyt ostrych potraw ponieważ te właściwości zawsze obciążają energię pitta. Przy zakupach najlepiej kierować się sezonowością. Jesień w Polsce to czas obfitych zbiorów owoców i warzyw.

Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe nawodnienie, niemal tak jak latem! Mimo, że robi się chłodno energia pitta wciąż jest aktywna w przyrodzie. Należy dostosować ciepłotę i ilość wody do swojej konstytucji – vata i kapha mogą ją po prostu trochę podgrzać. Zalecam około 6-8 szklanek wody dziennie.

Podczas jesieni warto także zadbać o odpowiedni ubiór. W wietrzne dni szczególnie osoby typu vata powinny ciepło się ubierać. Jesień to także dobry czas na masaż olejem. Pozwala on nie tylko usunąć nadmiar ciepła, ale i zachować energię oraz wyciszyć układ nerwowy.

Autor: Bartosz Niedaszkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *