Manduka eKO SuperLite – recenzja maty podróżnej

Manduka eKO SuperLite to, obok maty PRO, druga najbardziej rozpoznawalna mata Manduki. Cieniutka, lekka a przy tym posiadająca świetną przyczepność swoich „większych sióstr”. Oto krótka recenzja tego modelu:

Cena i wygląd

Mata SuperLite kosztuje w okolicach 160-170zł. Jak zwykle w przypadku Manduki dostajemy produkt dopracowany w każdym detalu. Maty dostępne są w kilku kolorach podstawowych i kilku kolorach sezonowych, które zmieniają się w zależności od pory roku. Testowany egzemplarz jest w kolorze Rally z sezonu lato ’14.

Mata ma wymiary 61cm na 180cm i grubość niewiele ponad 1 milimetr. Można ją składać standardowo w rulon lub (mniej standardowo) w kostkę. Jeśli wybierzemy ten drugi sposób, nie musimy martwić się, że na macie zostaną jakieś ślady na miejscach zgięć. Manduka SuperLite jest wykonana z naturalnego kauczuku, dzięki czemu jest giętka i nie odkształca się. Powierzchnia maty przypomina skórkę pomarańczy. Jest to inne wykończenie niż te, które spotkamy w pozostałych matach z serii eKO. Manduka SuperLite waży około 900 gram.

Powierzchnia maty z bliska

Powierzchnia pozostałych mat z serii eKO

 

IMG_5636 (Large) — kopia

Powierzchnia maty SuperLite

 

Praktyka jogi

Najważniejsza kwestia to oczywiście komfort praktyki jogi jaki daje nam mata. W przypadku Manduki SuperLite komfort jest na tyle duży, na ile pozwala ‚podróżna forma’ maty. Przyczepność jaką oferuje SuperLite nie odstaje od właściwości innych mat z tej serii – czyli jest bardzo dobrze! Nie ślizgamy się podczas asan, a mata nie „jeździ” po podłodze. Inna faktura powierzchni maty nie wpływa negatywnie na jej przyczepność.

IMG_5639 (Large)

Mata złożona w kostkę

Jak to mata podróżna, Manduka SuperLite jest bardzo cienka. O ile ‚cienkość’ maty jest zaletą przy transporcie, o tyle cecha ta uniemożliwia amortyzację podczas wykonywania asan. Jednakże jest to kompromis, który dotyczy wszystkich mat podróżnych. Przy bardzo cienkich matach, musimy po prostu uważać m.in. na łokcie i kolana podczas różnych ćwiczeń klęczących.

Mata zwinięta tradycyjnie

Mata zwinięta tradycyjnie

Podsumowanie

Manduka SuperLite z powodzeniem potrafi zastąpić zwykłą matę do jogi. Świetna jakość naturalnego kauczuku zapewnia bardzo dobrą przyczepność podczas ćwiczeń. Mata jest bardzo poręczna i spełnia wszystkie wymogi maty podróżnej. SuperLite’a bardzo łatwo da się polubić ;)

Manduka SuperLite jest dostępna w sklepie Yoga Bazar pod tym linkiem.

Galeria:

Góra maty

Góra maty

Spód maty

Spód maty

IMG_5637 (Large)

Manduka SuperLite ma grubość niewiele ponad 1mm

 

Mata zwinięta w tradycyjny sposób

Mata zwinięta w tradycyjny sposób

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *