Joga dla kolan w Yoga Medica

Od 1 października w ośrodku fizjoterapii Yoga Medica wprowadzamy specjalne zajęcia jogi poświęcone pracy ze stawami kolanowymi. Zajęcia będzie prowadziła Marta Szczerek, fizjoterapeutka z bardzo dużym doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na urazy i schorzenia układu ruchu.

Dlaczego akurat joga dla kolan?

Stawy kolanowe należą do najczęściej przeciążanych i uszkadzanych stawów naszego układu ruchu. Niewłaściwie „użytkowane” szybko ulegają procesom zwyrodnieniowym, czego konsekwencją jest ból. Z bólami przeciążeniowymi kolan najczęściej zmagają się aktywni sportowcy, biegacze  (szczególnie osoby, które rozpoczęły intensywnie trenować bez wcześniejszego przygotowania), osoby starsze, osoby prowadzące siedzący tryb życia. Trzeba zaznaczyć, że coraz częściej na bóle przeciążeniowe kolan zaczynają narzekać również osoby bardzo młode. Każda z tych grup ,zazwyczaj z nieco innego powodu, odczuwa dolegliwości w obrębie tych stawów. Najczęściej jednak, niezależnie od tego co jest przyczyną dysfunkcji kolana, zadbanie w odpowiedni sposób o struktury wpływające na ruchy w tym stawie może przynieść znaczne korzyści. Oczywiście rehabilitacja konkretnych przypadłości stawów kolanowych różni się szczegółami w zależności od miejsca uszkodzenia, czy przyczyny dysfunkcji. Niemniej jednak, opisane poniżej struktury w praktycznie każdym przypadku są usprawniane w trakcie fizjoterapii stawów kolanowych.

Jak pracować ze stawami kolanowymi?

Wzmocnienie aparatu wyprostnego. Kwestią kluczową jest zwiększenie siły mięśnia czworogłowego kolana, ze szczególnym uwzględnieniem vastus medialis (głowy przyśrodkowej). Mięsień czworogłowy to główny prostownik stawu kolanowego. Jego wzmocnienie daje odciążenie kolana i działa przeciwbólowo. Dodatkowo, w obrębie kolana znajduje się tzw. staw rzepkowo udowy, który tworzą tylna powierzchnia rzepki kolanowej i powierzchnia rzepkowa kości udowej wraz z wcięciem międzykłykciowym. Staw ten często ulega dysfunkcji, a tzw. chondromalacja rzepki, czy kłykci kości udowych to jedna z najczęstszych zmian zwyrodnieniowych lokalizujących się w obrębie kolana, nawet u młodych ludzi. W takim wypadku szczególnie istotne staje się wyrównanie napięcia w obrębie całego prostownika kolana. Zazwyczaj oznacza to, że należy gruntownie wzmocnić właśnie vastus medialis.

kolana

Wzmocnienie mięśni kulszowo goleniowych. Trzy mięśnie kulszowo goleniowe: m. semimembranosus, m. semitendinosus, m. biceps femoris to odpowiednio mięsień półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda. Ich funkcją jest m.in. zginanie w stawie kolanowym, a zaangażowane w tzw. kokontrakcję wraz z mięśniem czworogłowym uda efektywnie odciążają powierzchnię stawu kolanowego i przyczyniają się do jego stabilizacji. Jest to jedna z ważniejszych technik rehabilitacyjnych stosowanych dla tego stawu.

kolana2

Zadbanie o właściwy zakres odwiedzenia i rotacji zewnętrznej oraz wewnętrznej stawów biodrowych. Jest to bardzo ważna składowa ćwiczeń dla stawów kolanowych. Ograniczenie ruchomości stawów biodrowych może samo w sobie wywoływać bóle kolan. Szczególnie w przyśrodkowym ich przedziale. Zadbanie o właściwy zakres powyższych ruchów sprzyja właściwej funkcji kolan.

kolana5

kolana6

Zadbanie o właściwą długość spoczynkową mięśni: czworogłowego, kulszowo goleniowych i trójgłowego łydki. Nie tylko siła tych mięśni liczy się w przypadku usprawniania kolan. Niezwykle istotne jest przywrócenie im optymalnej długości. Osiąga się to poprzez celowe ich rozciąganie. W przypadku rozciągania mięśnia czworogłowego mamy dodatkowo do czynienia z mobilizacją zgięcia kolana co jest niezwykle istotne dla odzyskania i utrzymania jego zdrowia.

kolana62

kolana3

W przypadku usprawniania stawów kolanowych (jak również pozostałych składowych układu ruchu) wiodącą rolę odgrywa kompensacja. Należy to rozumieć jako wielopoziomowy proces wyrównywania asymetrii i usuwania samoistnych zmian kompensacyjnych, które najczęściej są niewłaściwe dla narządu ruchu. Kompensacja dotyczy w tym wypadku np. wzmocnienia mięśnia vastus medialis, aby ten mógł efektywnie przeciwstawić się nadmiernie aktywnemu vastus lateralis jak również symetrycznej pracy na tych samych strukturach w obrębie drugiej kończyny dolnej. To tylko niektóre przykłady kompensacji niezbędnej do osiągnięcia, kiedy pracujemy nad zdrowiem kolan.

kolana4

Do kogo skierowane są zajęcia?

W naszym programie ćwiczeń dla stawów kolanowych dostosowaliśmy asany jogi tak, aby spełniały wszystkie powyższe założenia. Sesje terapeutyczne tego programu traktujemy jako wstęp do pełnej, czyli zindywidualizowanej terapii stawów kolanowych, chociaż w mniej skomplikowanych przypadkach mogą być one rozwiązaniem docelowym. Na zajęcia zapraszamy osoby borykające się ze zmianami chondromalacyjnymi kolan, uszkodzeniami łąkotek, po urazach sportowych, z problemem nadruchomości wyprostnej (przeprostu) oraz innymi dysfunkcjami.

Informacje praktyczne

Aktualny grafik zajęć ośrodka Yoga Medica zawsze znajdziecie pod TYM LINKIEM

Informacje o cenniku zajęć przeczytacie TU

Jeśli przychodzicie do nas pierwszy raz, zachęcamy Was do zapoznania się z tą STRONĄ

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do KONTAKTU

Zapraszamy serdecznie! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *