Jak wykonać ghee

Ghee (czytaj gi)

Ghee to nieznany w naszej kulturze i strefie klimatycznej rodzaj tłuszczu uzyskiwanego przez bardzo wolne podgrzewanie masła aż do momentu odparowania wody i oddzielenia substancji stałych. W rezultacie powstaje przezroczysty, złotożółty płyn, który potem krzepnie.

Ghee ma lekko słodkawy, delikatny, orzechowy zapach, który niezwykle poprawia jakość gotowanego w nim pożywienia. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie zwiększa energii dosz, a co za tym idzie może być z umiarem stosowany przez wszystkie typy konstytucyjne. Poza tym nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi i nie wykazuje żadnych właściwości alergizujących (mogą go z powodzeniem stosować nawet osoby uczulone i nie trawiące mleka).

Poza przyjemnym smakiem, ghee ma też inne zalety. Można ogrzewać je do wysokiej temperatury, a mimo to nie będzie kipieć ani dymić, ponieważ nie zawiera wody i białka. Dlatego jest doskonałym tłuszczem do smażenia, duszenia, podsmażania i pieczenia.

Ajurweda wykorzystuje go jako nośnik ziół, ponieważ doskonale przenosi ono lecznicze substancje do tkanek ciała. Sporządza się np. lukrecjowe, tatarakowe, cynamonowe, czy też imbirowe ghee, a także wykorzystuje różne mieszanki ziołowe nadające mu różne, specyficzne właściwości terapeutyczne.

Robienie ghee nie jest ani trudne, ani skomplikowane, ale zajmuje trochę czasu.

Przepis:

Roztop świeże, nie solone masło w dużym, ciężkim garnku na średnim ogniu. Gdy się zagotuje i na powierzchni utworzy się piana, zmniejsz ogień do minimum i gotuj dalej bez przykrycia, od czasu do czasu zbierając to, co wypływa na powierzchnię. Uważaj, żeby nie przypalić ghee. Gotowane na zbyt dużym ogniu lub zbyt długo stanie się ciemne i będzie wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach.

Czas robienia ghee zależy od ilości, którą przygotowujesz (patrz tabela). Gotowe ghee powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor.

Ostrożnie przelej je do puszki, szklanego lub kamiennego naczynia i nie zakrywaj, dopóki nie ostygnie do temperatury pokojowej.

Prawidłowo przygotowane i przechowywane w zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym miejscu, utrzyma się przez wiele miesięcy, ponieważ nie ma w nim substancji powodujących jełczenie.

Czas przygotowania ghee

Ilość masła Czas gotowania Uzyskane ghee
1 kg

2,5 kg

5 kg

½ godz.

3 godz.

5 godz.

0,8 kg

2,2 kg

4,6 kg

 Fotografie wykorzystane w artykule są własnością Rainer Zenz.

 

2 comments

  1. Tak, można powiedzieć, że to przepis na masło klarowane i nie będzie to pomyłka :) Aczkolwiek tradycyjne masło ghee przygotowywane wg klasycznych indyjskich receptur już sporo się różni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *