2 edycja cyklu „Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi” w Yoga Medica – 2016/2017

Począwszy od października 2016r. zapraszamy do naszego ośrodka Yoga Medica na 2 edycję nowatorskiego cykl zajęć poświęconych anatomii i fizjologii ćwiczeń jogi.

YM napis

Cykl „Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi” składa się z sześciu modułów tworzących spójną całość. Na każdym z nich omawiane są konkretne obszary ciała pod kątem ich budowy i funkcji oraz wybrane schorzenia i urazy najczęściej występujące w danym miejscu. Cała wiedza teoretyczna z zakresu anatomii i fizjologii jest następnie wpisywana w kontekst ćwiczeń jogi.

Poszczególne elementy pojawiające się na wykładach przenikają się i wzajemnie uzupełniają, dlatego polecamy obecność na wszystkich modułach. Po skończeniu wszystkich 6 modułów zdobędziesz głęboką wiedzę o działaniu ćwiczeń jogi na organizm człowieka. Jeśli jednak zależy Ci na pogłębieniu jedynie niektórych aspektów tematu, możesz zapisać się na poszczególne moduły.

Zajęcia zostały ułożone tak, aby skorzystać mógł z nich zarówno laik pragnący poznać i zrozumieć anatomiczny aspekt jogi, jak i fizjoterapeuta chcący poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości zastosowania technik jogi w rehabilitacji.

LISTA MODUŁÓW

23 października 2016 – Połączenia kinematyczne stóp
27 listopada 2016 – Stawy kolanowe
15 stycznia 2017 – Miednica i kręgosłup krzyżowo-lędźwiowy
5 lutego 2017 – Kręgosłup piersiowy, obręcz barkowa i kręgosłup szyjny
5 marca 2017 – Oddech w praktyce asan, pranajamy oraz głębokiej relaksacji
2 kwietnia 2017 – Jak zrozumieć i zapobiegać uszkodzeniom podczas ćwiczeń jogi

 

Bartosz Niedaszkowski, założyciel ośrodka fizjoterapii Yoga Medica

Prowadzący Bartosz Niedaszkowski

Cykl zajęć w Yoga Medica to dla Ciebie wyjątkowa możliwość uzyskania wiedzy i zwiększenia świadomości jeśli chodzi o bezpieczne wykonywanie technik jogi. Wszystkie spotkania poprowadzi Bartosz Niedaszkowski, założyciel ośrodka fizjoterapii Yoga Medica, autor programu rehabilitacyjnego, który od lat jest stosowany z powodzeniem na zajęciach terapeutycznych.

Joga i Ajurweda - Przewodnik dla Współczesnego Człowieka

Joga i Ajurweda – Przewodnik dla Współczesnego Człowieka

Bartosz Niedaszkowski jest ekspertem ajurwedy, terapeutą jogi z kilkunastoletnim stażem oraz dyplomowanym fizjoterapeutą. Bartosz jest aktywnym członkiem International Association of Yoga Therapists (IAYT) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej (PTMM), a także partnerem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którym prowadzi badania nad wpływem jogi na zdrowie człowieka.

Swoje wieloletnie doświadczenie w praktyce jogi Bartosz zawarł w książce „Joga i ajurweda. Przewodnik dla współczesnego człowieka„.

Przebieg zajęć

Pojedynczy moduł składa się z dwóch części. Pierwszej – anatomicznej, której celem jest przekazanie najważniejszych informacji na temat budowy danego obszaru ciała oraz prezentacja na modelu anatomicznym. Druga część poświęcona jest omówieniu i zaprezentowaniu technik jogi w odniesieniu do głównego tematu modułu.  Podczas zajęć Bartosz zachęca do zabierania głosu, zadawania pytań i aktywnego uczestniczenia w zajęciach. W ten sposób o wiele łatwiej przyswoisz i zrozumiesz zasady jakimi rządzą się techniki jogi.

Plan kursu i informacje praktyczne

Zajęcia będą odbywać się w kilkutygodniowych odstępach począwszy od 23 października 2016, na kiedy przewidziany jest pierwszy moduł. Każde zajęcia będą trwały około 4 do 5 godzin w godzinach 14.00 – 18.00/19.00. Prosimy o zarezerwowanie sobie czasu do godziny 19.00

Ostateczny czas trwania spotkania będzie zależał przede wszystkim od Ciebie! Każde dodatkowe pytanie, które pada z sali to nowy punkt odniesienia do danego tematu, który z pewnością rozważymy.

W trakcie każdego modułu przewidujemy krótką przerwę na kawę, herbatę i poczęstunek.


ZAPISY – INSTRUKCJA
1. Wysłamy zgłoszenie o chęci wzięcia udziału w danym module na maila info@pracownia.waw.pl i upewniamy się, że są jeszcze wolne miejsca;
2. Rezerwacja miejsca następuje po uiszczeniu płatności za moduł (250 zł).
3. Opłaty można dokonać w formie gotówki lub karty (w naszym Ośrodku, ul. Racławicka 28) bądź przelewem na rachunek bankowy Yoga Medica: 14 1140 2004 0000 3002 7415 4218
4. W tytule przelewu wpisać tylko: imię i nazwisko uczestnika, datę modułu, i słowa: „ZAJĘCIA FIZJOTERAPEUTYCZNE”. W przeciwnym razie przelew zostanie zwrócony.
5. Jeśli zostanie wybrany przelew – jako forma płatności – prośba o przesłanie mailem potwierdzenia dokonania opłaty za wykład na adres mailowy: info@pracownia.waw.pl
6. Najpóźniej na tydzień przed terminami szkoleń uczestnik może zrezygnować z wykładu i otrzymać pełen zwrot uiszczonej kwoty, rezygnacja w późniejszym terminie jest równoznaczna z brakiem zwrotu pieniędzy

 LIMIT MIEJSC
Limit miejsc to 35 osób.

 CENNIK
Koszt pojedynczego modułu to 250zł
Koszt pojedynczego modułu dla członków Klubu Yoga Medica to 200zł

Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

Prawidłowa praca stóp jest kluczowa w ćwiczeniach jogi. Pełne zrozumienie  anatomii funkcjonalnej swoich stóp jest podstawą do kształtowania dobrych nawyków w praktyce wszystkich asan.

W tym module Bartosz Niedaszkowski omówi anatomię prawidłową i funkcjonalną stóp i goleni. Bartosz skoncentruje się na podstawach na których opierają się techniki wykonywania pozycji (asan) jogi. Powie między innymi o aktywnych stopach, ześrodkowaniu działania grawitacji i wadach stóp.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii stóp i goleni
 • zrozumiesz, dlaczego stopy są tak ważne dla całego narządu ruchu
 • zrozumiesz, jak istotna jest rola pracy stóp w technikach asan
 • dowiesz się, jak korekty ustawienia stóp wpływają na funkcjonalność pozycji jogi

Przeczytaj relację z pierwszego modułu w TYM POŚCIE! 


Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

Stawy kolanowe to bardzo wrażliwy element naszego układu ruchu. Celem tego modułu jest dokładne zrozumienie ich działania. Podczas zajęć Bartosz pokaże jak prawidłowo ustawiać kolana w asanach, aby je odciążyć i wzmocnić. Bartosz omówi również najczęstsze uszkodzenia kolan w kontekście anatomii jogi. Poruszy także problem nadruchomości wyprostnej (tzw. przeprostu).

Ten moduł da Ci pełen wgląd w to, co kolano może wykonać od strony anatomii ruchu, a czego nie i co jest dla niego niebezpieczne. Dowiesz się także, jaką terapię stosować w najczęściej występujących problemach.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii stawów kolanowych
 • nauczysz się prawidłowego ich ustawiania w asanach
 • dowiesz się, jakie powszechnie stosowane techniki jogi, mogą być szkodliwe dla Twojego organizmu jeśli będą błędnie wykonywane,
 • dowiesz się, jak takie techniki wykonywać w sposób zdrowy dla kolana

Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

W tym obszernym module Bartosz Niedaszkowski skupi się na połączeniach stawowych miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Omówi problemy stawów biodrowych, krzyżowo biodrowych, a także dyskopatię lędźwiową.

Na tych zajęciach zdobędziesz cenną wiedzę o tym jak zatroszczyć się o zdrowie stawów biodrowych, właściwą pracę stawów krzyżowo biodrowych oraz jak leczyć bóle w odcinku lędźwiowym wykonując odpowiednie ćwiczenia i stosując odpowiednie techniki jogi.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii połączeń stawowych miednicy i kręgosłupa lędźwiowego
 • nauczysz się, jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych
 • zrozumiesz, jak ważna jest rola miednicy jako podstawy wsparcia całej kolumny kręgosłupa
 • zrozumiesz, dlaczego tak ważne jest rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych i biodrowo lędźwiowych

Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

Podczas tego modułu Bartosz skoncentruje się na objaśnianiu funkcji klatki piersiowej i jej znaczenia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, na funkcji i problemach występujących w szyi oraz na działaniu obręczy barkowej. Bartosz wyjaśni na czym dokładnie polegają połączenia pomiędzy tymi obszarami i opowie, jak wpływają one na siebie nawzajem. Dzięki temu uzyskasz właściwy kontekst dla pracy ze stawami obręczy barkowej.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu anatomii kręgosłupa piersiowego, szyjnego i obręczy barkowej
 • dowiesz się, skąd biorą się bóle napięciowe szyi, neuralgie międzyżebrowe czy problemy z mięśniem biodrowo-żebrowym
 • zrozumiesz, dlaczego w leczeniu zespołów bólowych odcinka szyjnego, tak istotna jest poprawa ruchomości kręgosłupa piersiowego oraz obręczy barkowej.

Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

Ten moduł składa się z dwóch prezentacji. W pierwszej Bartosz Niedaszkowski wyjaśni podstawy anatomii oddechu i technik oddechowych stosowanych w praktyce asan, pranajamy (ogólnie) oraz głębokiej relaksacji. W tej części dowiesz się, jak właściwie oddychać w poszczególnych rodzajach asan i jak wykorzystać oddech, jako sprzymierzeńca w Twojej codziennej praktyce.

W drugiej części zajęć Bartosz przedstawi najważniejsze błędy i nieporozumienia, jakie pojawiają się podczas tłumaczenia zagadnień związanych z oddychaniem w jodze. Będzie to kluczowy element spotkania, ponieważ dowiesz się, na czym polega rola przepony i pomocniczych mięśni oddechowych w jodze.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii oddechu
 • dowiesz się, jak działa pranajama
 • nauczysz się, jak prawidłowo oddychać w ćwiczeniach jogi
 • zrozumiesz dokładnie rolę przepony i pomocniczych mięśni oddechowych w jodze

Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi

Na ostatnich zajęciach Bartosz Niedaszkowski omówi międzynarodowe badanie, jakie zostało przeprowadzone w 2007 roku w związku z rosnącą ilością osób uszkodzonych na ćwiczeniach jogi. Bartosz skoncentruje się na analizie przyczyn takiego stanu rzeczy i na omówieniu sposobów, aby temu trendowi przeciwdziałać. Wykład poparty zostanie jego własnymi (i zespołu Yoga Medica) doświadczeniami udokumentowanymi w pracy z osobami po urazach w ćwiczeniach jogi.

Po ukończeniu modułu:

 • dowiesz się, jak dochodzi do uszkodzeń podczas ćwiczeń jogi
 • nauczysz się, jak unikać kontuzji obserwując własne ciało podczas ćwiczeń

W tym module wykorzystasz wiedzę nabytą na poprzednich zajęciach i nauczysz się jak unikać niepotrzebnego cierpienia, bólu i schorzeń wynikłych z nieodpowiedniej praktyki jogi.


Dlaczego zdecydowaliśmy się na stworzenie takiego cyklu zajęć?

Naszym marzeniem jest aby nasza wiedza i doświadczenie w terapii jogą, zdobyte w trakcie 10 lat działalności naszego ośrodka, stawały się coraz bardziej powszechne i pomagały coraz większej ilości osób. Jesteśmy przekonani, że unikalna wiedza, którą zdobędziesz na naszych zajęciach pozwoli Ci na bardziej świadomą praktykę jogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *