Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi – relacja z pierwszego modułu szkolenia

W niedzielę 25 października w Yoga Medica odbył się pierwszy moduł 6-modułowego szkolenia „Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi”. Po godzinie 13.30 uczestnicy zaczęli powoli przybywać do ośrodka na Racławickiej 28. Kilka minut po godzinie 14 byliśmy już w pełnym 25-osobowym składzie. Uzbrojeni w skrypt prezentacji, zajęliśmy miejsca i zaczęliśmy słuchać Bartosza.

IMG_0146

Szkolenie odbywało się na dwóch płaszczyznachteoretycznej (anatomia) i praktycznej (zastosowanie jej zasad w praktyce asan). Po omówieniu podstaw anatomii prawidłowej, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak pracuje stopa i z jakich „elementów” się składa, Bartosz płynnie przeszedł do omawiania znaczenia ustawiania aktywnej stopy w ćwiczeniach jogi. Znając już pojęcia z anatomii i wiedząc jak pracuje stopa, mogliśmy dokładnie przeanalizować jak to się dzieje, że dokładny docisk stopy do maty pozwala na prawidłowe ustawienie kolana i biodra, a przez to praktycznie całej pozycji!

IMG_0191

Poznaliśmy uniwersalne zasady, którymi warto się kierować przy wykonywaniu ćwiczeń jogi, pozwalające na dokładne ułożenie ciała, złapanie balansu i pracę nad pogłębianiem asany.

IMG_0219

IMG_0184

Podczas wykładu Bartosz często pokazywał na sobie lub na instruktorce Marcie zasady prawidłowego ustawiania stóp. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób mogliśmy zaobserwować różnicę między „złym” a „dobrym” ułożeniem ciała w asanie. Często wszyscy wstawaliśmy i za namową Bartosza wykonywaliśmy małe eksperymenty testując różne pozycje, które pozwoliły nam na własnej skórze przekonać się o tym, o czym opowiadał Bartosz. W ruch poszły też obydwie nogi naszego „Szkieletora Kostka” – każdy miał szansę przyjrzeć się z bliska jak wygląda budowa anatomiczna stopy ;)

IMG_0130

Kostek :)

Kostek :)

Wykład trwał około 4 godzin. Mniej więcej w połowie zrobiliśmy sobie przerwę na ciasto, kawę i herbatę :) To był też moment, który wielu z uczestników wykorzystało na wypytanie Bartosza o różne kwestie związane z tematem wykładu i nie tylko. Na koniec każdy z uczestników szkolenia dostał zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.


Następny moduł szkolenia jest poświęcony stawom kolanowym. Widzimy się już 29 listopada. Szczegóły na http://yogastory.pl/szkolenia/

2 FB

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *